POCHODZENIE MIS I FILOZOFIA DŹWIĘKU

Misy dźwiękowe znane są w różnych kulturach i krajach, takich jak Japonia, Chiny, Tajlandia, Nepal czy Tybet, gdzie wykorzystywane są w świątyniach i w różnego rodzaju ceremoniach. Świat Zachodu odkrył je dzięki muzykom podróżującym w latach 60 XX wieku do Nepalu. Nazwano je wówczas „misami tybetańskimi”, choć większość z nich nie pochodzi z Tybetu.

„Misy tybetańskie” wyjątkowo dobrze nadają się do terapii dźwiękiem. Wsłuchanie się w dźwięk misy i wczucie w jego złożoność może wywołać wrażenie przebywania w przestrzeni kosmicznej wypełnionej sferycznymi dźwiękami. Całe ciało zostaje wprawione w ruch tą wibracją. Inną właściwością jest to, że słuchając jej dźwięku przenosimy się do źródła swojego jestestwa, bowiem zgodnie ze wschodnimi naukami i nie tylko, człowiek i kosmos powstał z dźwięku. Zatem człowiek jako całość odpowiada kosmicznemu dźwiękowi. Taki kontakt ze swoim prapoczątkiem budzi uczucie głębokiego zaufania oraz prowadzi do szybkiego i głębokiego relaksu, ponieważ wibracja dźwięku misy rozprzestrzenia się, wprawia w ruch całe ciało i powoduje przepływ energii życiowych. Sekret polega na tym, że w ciele nosimy już całą wiedzę o dźwięku. Człowiek powstał z dźwięku, sam jest więc dźwiękiem – ta pradawna wiara ludzi Dalekiego Wschodu jest potwierdzona wynikami badań naukowych Zachodu.

WPŁYW DŹWIĘKU I WIBRACJI MIS NA ORGANIZM

Jak wiadomo, fala akustyczna oddziałuje nie tylko na narząd słuchu, lecz również pobudza do drgań tkanki całego ciała. Położenie drgającej misy na ciele powoduje natomiast bezpośredni odbiór wibracji. W tym przypadku głównym kanałem odbioru bodźców jest ciało. Pochłonięcie przez ciało energii dźwięku lub wibracji powoduje pobudzenie sieci mechanoreceptorów, z których sygnał dociera do mózgu, pobudzając między innymi twór siatkowaty odpowiedzialny za długotrwałe utrzymywanie się skutków pobudzenia. Ponadto drgania rozchodzące się w ciele wpływają na krążenie krwi i inne płyny ustrojowe. W przypadku dźwięku i drgań mis daje to typowo poprawę ukrwienia i ułatwienie usuwania toksyn z organizmu oraz przyspieszenie regeneracji tkanek. Istotny jest też efekt piezoelektryczny zachodzący głównie w tkance kostnej. W jego wyniku powstają mikroprądy mające istotny wpływ na prawidłowy zrost uszkodzonej kości. Poza tymi dobrze udokumentowanymi naukowo rodzajami oddziaływań można też teoretycznie wykazać możliwość bezpośredniego oddziaływania dźwięku na biopole.

Złożony dźwięk mis dźwiękowych daje organizmowi możliwość wyboru składowych najbardziej w danej chwili potrzebnych dla podtrzymania i umocnienia homeostazy. Dlatego też jest on u większości szybko akceptowany, czego nie można powiedzieć o prostych syntetycznych sygnałach generowanych elektronicznie, czy też przez niektóre instrumenty akustyczne. Swobodny wybór przez organizm komponentów stymulacyjnych ze złożonego dźwięku czyni terapię bardziej łagodną i naturalną. Inną zaletą wieloobszarowej stymulacji organizmu jest często ustępowanie dolegliwości, o których pacjent w ogóle pierwotnie nie myślał.

Bogate w składowe widmo dźwięku misy pozwala na stopniową zmianę synchronizacji mózgu od rytmu beta typowego dla stanu czuwania przez charakterystyczny dla stanu relaksu rytm alfa do medytacyjnego theta. Można to wykorzystać nie tylko w terapii, ale także w edukacji, a nawet zarządzaniu, czy innych działaniach biznesowych.

WYKORZYSTANIE MIS W TERAPII

Dźwięki mis budują poczucie bezpieczeństwa, u wielu osób kojarzą się ze spokojem, nastrojem sakralnym. U innych z dawnymi czasami – dźwiękami bijących zegarków czy pozytywek. Specyfika brzmień niektórych z tych dźwięków kojarzy się pamięciowo z odległymi doświadczeniami, które już przeżyliśmy, a nie umiemy odtworzyć w postaci konkretnej. Niektóre brzmienia przywołują wspomnienia z dzieciństwa, inne kojarzą się z przeżytymi już kontaktami interpersonalnymi, jeszcze inne z sygnałami własnego organizmu. Są to dźwięki – symbole – kody dostępu otwierające normalnie zamknięte pokłady pamięci długotrwałej. Te subiektywne właściwości dźwięku i drgań mis w połączeniu z czysto fizjologicznymi mechanizmami ich oddziaływania na organizm dają wymierne korzyści w różnego rodzaju terapiach, tj. rehabilitacja, stwardnienie rozsiane, psychoterapia, autyzm czy opieka paliatywna.

Wśród efektów masażu dźwiękiem zaobserwowano między innymi:

– odprężenie i łagodzenie bólu,
– korzystne zmiany przy bólach stawowych, kręgosłupa i migrenowych;
– zmniejszenie napięć i sztywności stawów;
– lekkość, wibrowanie i rozchodzące się ciepło;
– szybsze zabliźnianie się ran;
– łatwiejsze zasypianie i lepszy sen;
– rozjaśnienie i złagodzenie rysów twarzy.

WYKORZYSTANIE MIS W PSYCHOTERAPII

Dźwięki mis na płaszczyźnie psychicznej dzięki możliwości synchronizacji pracy mózgu w rytmach alfa lub theta powodują głęboki relaks i wyciszenie. Ułatwia to dotarcie do podświadomości dając np. doskonałe wyniki w treningach wizualizacyjnych będących kluczem do nauki sterowania funkcjami własnego organizmu. Ułatwione jest również stosowanie afirmacji i sugestii. Pozwala to również na niwelowanie negatywnych wzorców i sposobów myślenia, przyjmowanie nowych doświadczeń, inne odczuwanie i ocenianie własnego ciała. Synchronizacja na niższych częstotliwościach daje głębokie wyciszenie wprowadzjące do medytacji i dalsze ułatwienie procesów regeneracyjnych w organizmie.

Codzienne obcowanie minimum 5 minut z dźwiękiem mis w sposób zauważalny uwidacznia się w uwalnianiu emocji. Powoduje to spadek poziomu nadpobudliwości, afazji ruchowej, nadmiernej gestykulacji lub uaktywnienie i oznaki zaistnienia w otoczeniu. Szczególnie jest to zauważalne u osób mających problemy z zasypianiem, o niskim stopniu samooceny i osób starszych.

WYKORZYSTANIE MIS W MARKETINGU I PRZESTRZENI HANDLOWEJ

Najnowsze badania potwierdzają, że najlepiej i najefektywniej zapamiętywany jest obraz, gdy towarzyszy mu dźwięk lub zapach. W mózgu znajdują się komórki węchowe, a w ich otoczeniu obszary odpowiedzialne za węch i obraz. Inne badania dowodzą, że silniej i dłużej działają specyficzne dźwięki i muzyka pogodna, harmonijna. Dlatego dźwięk misy staje się atrakcyjnym, nowym, niespotykanym wabikiem akustycznym. Bogate brzmieniowo wielotony nieharmoniczne mis powodują, że odbiorca chociaż przez chwilę zwraca na nie uwagę. Specyficzny dźwięk mis sprawia, że większość odbiera go jako możliwość głębszego oddechu, krótkiego odreagowania, odprężenia, czy wręcz oderwania od bieżących spraw, a każdy przyjemny stan uniesienia chciałoby się zatrzymać jak najdłużej. A to co kojarzy się z czymś miłym, przyjemnym, a nawet tkliwym łatwo daje się połączyć ze stanem obecnym (produkt, negocjacje, oferent). Powstaje tzw. efekt halo czyli dokonanie zakupu, powrót do danego miejsca. Podobny efekt występuje w działaniach diagnostycznych, czy terapeutycznych.

Większość badanych stwierdza, że jeżeli na biurku czy w miejscu pracy stała misa dźwiękowa, przechodząc obok niej bezwiednia bez dlłuższego zastanowienia chociaż raz chciało się uderzyć w nią pałeczką. Nastrój powodował, że chciało się, aby trwał on w miarę możliwości jak najdłużej. Do tego poczucie większej lekkości, płynności ruchów, a także trudne do określenia słowami, a jednak dające się odczuć coś na kształt większego bezpieczeństwa, spokoju i pewności działania. Jednocześnie zauważono większe i dłuższe w czasie działanie na wysokich obrotach bez oznak zmęczenia, czy zniechęcenia. U ponad 70% badanych stwierdzono dodatkowo, że po zakończeniu pracy bardziej byli skłonni do pokonywania znacznych odcinków pieszo i wykonywać dodatkowe czynności. Potwierdza to zaobserwowane wielokrotnie również zjawisko zmiany subiektywnego poczucia czasu, a także szybsze, lepsze i pełniejsze regenerowanie się.

WYKORZYSTANIE MIS W ZABAWACH Z DZIEĆMI

 

Żaden inny instrument czy zabawka nie oferuje tylu różnorodnych możliwości rozwijania percepcji u dzieci, co misa dźwiękowa. Rodzice i wychowawcy są zachwyceni wielostronnymi możliwościami zastosowania mis oraz tym, że cieszą się one akceptacją dzieci.

Oprócz masażu dźwiękiem, który wywołuje u dzieci niepohamowaną radość na skutek odczuwanych wibracji w ciele, dźwięk mis jest szczególnie odpowiedni do podróży w krainę fantazji, do medytacji, czy jako podkład ustnych opowiadań. Dzięki niemu można szybko osiągnąć stan odprężenia, a wtedy otwiera się szeroka przestrzeń do fantazji, efektywnego wypoczynku, szybkiego zasypiania, poprawy koncentracji czy kreatywności.

 

Opracowanie i zdjęcia – Shamadhi.pl

Zdjęcia pochodzą z warsztatów w Chaintanya Kul.

Literatura:

Halina i Marek Portalscy, Misy dźwiękowe. Właściwości i zastosowanie, 2017
Halina i Marek Portalscy, Dźwięk w marketingu, 2012
Peter Hess, Misy dźwiękowe. Zastosowanie w życiu codziennym, 2005